Track & Field

JMS Track Results

Center Point Middle School Track Meet
8th Girls: 1st – 173 pts.
4×100 Relay: 2nd, Jaydan Crenwelge, Baylee Plumley, Brylee Stewart, Alexa Hearn, 58.55
800 M Run: 2nd, Jade Bierschwale, 2:53.1; Kelby Yeager 3:01; Jada Schoppe 3:02
100 M Dash: 5th, Taiz Garza, 14.87; Crenwelge, 15.21; Autumn Wood, 15.27
100 M Hurdles: 1st, Abby Henderson, 18.77; 2nd, Stewart, 20.58
4×200 M Relay: Amber Rodriquez, Garza, Alyssa Crews, Bierschwale, 2:05.56
400 M Dash: 3rd, Hearn 1:12.28; 6th, Schoppe, 1:14.33; Crews; 1:20.07
300 Hurdles: 1st, Stewart, 1:00.74; 3rd, Henderson, 1:06.75
200 M Dash: 6th, Rodriquez, 33.32; Crews, 33.41; Nikki Hernandez, 34.71
4×400 Relay: 1st, Bierschwale, Rodriquez, Plumley, Hearn, 4:48.75
Shot Put: 1st, Harley Castillo, 32’ 3.5”; 3rd, Plumley, 26’ 9”; 5th, Henderson, 26’ 9”
Discus: 1st, Stewart, 75’10.5”; 3rd, Castillo, 65’ 6.5”; 6th, Plumley, 62’ 4.75”
Long Jump: 1st, Hearn, 14’ 4.5”; Wood; Schoppe
Triple Jump: 1st, Hearn, 31’ 1”; 3rd, Rodriquez, 25’7”
Pole Vault: 2nd, Bierschwale, 7’
High Jump: 3rd, Rodriquez, 4’ 2”

8th Boys: 4th – 84 pts
100 Dash: 4th, Zach Barington, 14.65; 6th, Waylon Robertson, 15.84
200 Dash: 5th, Rafael Benavides, 34.40; 6th, Robertson, 36.64
800 Run: 5th, Ragan Levien, 2:46.51
1600 Run: 6th, Levien, 6:13.37
110 HH: 1st, Nicholas Jonas, 19.91
300 H: 3rd, Jonas, 57.00
4×100 Relay: 2nd, Barington, Benavidez, Ethan Schomberg, Robertson, 1:01.57
4×200 Relay: 2nd, Jonas, Schomberg, Benavides, Barington, 2:15.87
Long Jump: 4th, Austin Johnson, 11’ 11-1/2”; 5th, Levien, 11’ 11-1/4”
Shot Put: 1st, Benavidez, 38’ 9-1/4”; 4th, Harley Childers, 31’ 8”; 5th, Barington, 31’ 3-1/4”
Discus: 5th, Schomberg, 83’ 3”; 6th, Benavidez, 80’ 1”
Triple Jump: 2nd, Johnson, 26’ 4-3/4”; 4th, Levien, 25’ 7-1/2”
Pole Vault: 4th, Pake Sanders, 7’ 0”

7th Girls: 3rd
4×100 Relay: 3rd, Catalina Boone, Stacy Hill, Anhay Villanueva, Luz Avila, 1:05.09
100 M Dash: Avila, 16.38; Villanueva, 16.63; Mignon Barker, 16.88
100 M Hurdles: 1st, Tiffany Weber, 20.06; 4th, Hill, 24.22
4×200 Relay: 2nd, Villanueva, Hill, Boone, Weber, 2:21.46
300 Hurdles: 1st, Weber, 1:01.84; Anaiz Garza, 1:16.66
200 M Dash: Boone, 34.5, Avila, 36.63; Kaylee Stewart, 37.15
High Jump: 1st, Weber, 4’2”
Shot Put: 2nd, Hill 25’ 5.75”; 5th, Garza, 24’10”; Maria Ochoa
Discus: 3rd, Garza, 61’4”; 4th, Jessica Carlile, 52’7”; 5th, Villanueva, 48’3”
Long Jump: 6th, Weber, 10’11.5”; Hill; Boone

7th Boys: 2nd – 182 pts
200 Dash: 1st, Liland Modesto, 28.07; 5th, Casen Tito, 34.64
400 Dash: 2nd, Richard Colvin, 1:11.26; 6th, Nate Wood, 1:23.70
800 Run: 1st, Eliseo Rivas, 2:47.78
1600 Run: 1st, Rivas, 6:01.36
2400 Run: 1st, Rivas, 9:35.62
110 HH: 1st, Caden Roberts, 23.20
300 H: 1st, Moises Salinas, 53.40; 2nd, Roberts, 58.66
4×100 Relay: 2nd, Salinas, Gavin Gonzales, Colvin, Tito, 57.11
4×200 Relay: 2nd, Modesto, Gonzales, Tito, Salinas, 1:59.04
4×400 Relay: 1st, Modesto, Gonzales, Colvin, Roberts, 4:38.21
Long Jump: 3rd, Colvin, 13’ 9-1/2”; 5th, 13’ 4-1/4”; 8th, Wood, 11’ 6”
Shot Put: 2nd, Gonzales, 26’ 10-1/2”; 5th, Noah Esquivel, 24’ 3/4”
Discus: 3rd, Colvin, 27’ 4-1/2”; 5th, Gonzales, 65’ 2”
Triple Jump: 3rd, Colvin, 27’ 4-1/2”; 4th, Wood, 25’ 9-1/2”
High Jump: 1st, Modesto, 4’ 10”; 2nd, Roberts, 4’ 4”
Pole Vault: 3rd, Tito, 7’ 0”

RSS
Follow by Email