Track & Field

JMS Results from Harper Track Meet

8th Grade Girls
Team placed 4th overall.
4×100 Relay: 4th, Alyssa Crews, Jaydan Crenwelge, Baylee Plumley, Alexa Hearn, 59.92
800 M Run: 4th, Kelby Yeager, 3:00; Jada Schoppe, 3:07; Jade Bierschwale, 3:09
100 M Hurdles: Brylee Stewart, 19.2; Abby Henderson, 20.1
100 M Dash: 5th, Tiaz Garza, 14.92; Crenwelge, 15.2; Anabel Sauceda, 15.7
4×200 Relay: 5th, Crews, Crenwelge, Bierschwale, Amber Rodriquez, 2:10
400 M Dash: 3rd, Hearn, 1:11.8; Plumley, 1:14; Yeager, 1:15
300 M Hurdles: 6th, Baylee Stewart, 58.61; Henderson, 59.3
200 M Dash: 5th, Rodriquez, 31.6; Nikki Hernandez, 34.2; Autumn Wood, 35.3
1600 M Run: Yeager, 7:45
4×400 M Relay: 5th, Bierschwale, Plumley, Rodriquez, Hearn, 4:55
Long Jump: 2nd, Hearn, 13’8”; Schoppe, 11’ 8”; Wood, 11’ 2”
Triple Jump: 2nd, Hearn, 29’ 1.5”; Rodriquez, 26’2”
High Jump: 3rd, Rodriquez, 4’ 4”
Shot Put: 3rd, Harley Castillo, 32’ 11.5”; 4th, Plumley, 31’ 7”; 5th, Henderson, 30’ 10”
Discus: 3rd, Brylee Stewart 69’ 5”; 5th, Castillo 65’; Baylee Plumley, 57’ 6”
Pole Vault: 2nd, Bierschwale, 6’

8th Grade Boys
Team results: 6th, Junction, 37
100 Dash: Waylon Robertson, 16.09; Rafael Benavidez, 16.36; Steven Childress, 18.05
200 Dash: Benavides, 34.82; Ethan Schomberg, 35.64; Austin Johnson, 37.76
400 Dash: Schomberg, 1:25.69; Pake Sanders, 1:28.58
800 Dash: 5th, Ragan Levien, 2:51.12
1600 Run: 5th, Levien, 6:25.95
110 HH: 1st, Nicholas Jonas, 19.20
300 H: 3rd, Jonas, 55.5
4×100 Relay: 6th, Robertson, Sanders, Johnson, Zach Barington, 1:04.13
4×200 Relay: 6th, Barington, Johnson, Sanders, Benavides, 2:21.10
Long Jump: Levien, 12’ 9-1/2”; Johnson, 10’ 11-1/2”
Shot Put: 3rd, Barington, 34’ 3-1/2”; 5th, Benavides, 33’ 7”
Discus: 4th, Schomberg, 81’ 3”; Benavides, 79’ 7”
Triple Jump: 6th, Levien, 26’ 4-3/4”; Johnson, 25’ 4”
Pole Vault: Robertson, 6’ 0”; Sanders, 6’ 0”

7th Grade Girls
Team place 4th overall.
4×100 M Relay: 4th, Luz Avila, Kaylee Stewart, Anhay Villanueva, Stacy Hill, 1:06
100 M Hurdles: 4th, Tiffany Weber, 19.41; 6th, Hill, 21.75
100 M Dash: Avila, 16.38; Villanueva, 17.19; Mignon Barker, 17.31
4×200 Relay: 3rd, Avila, Hill, Weber, Stewart, 2:25.6
300 M Hurdles: 4th, Weber, 58.77
200 M Dash: Anabel Sauceda, 36.2; Barker, 37.81; Stewart, 39.74
Long Jump: Weber, 10’ 7”; Hill, 10’ 3.5”
Shot Put: 2nd, Jessica Carlile, 25’ 8.5”; 6th, Hill, 24’ 3”; Sauceda
Discus: 4th, Carlile, 51’ 8”; 5th, Villanueva, 49’ 11”; Sauceda
High Jump: 2nd, Weber, 4’ 4”

7th Grade Boys
Team results: 4th, Junction, 65
100 Dash: Leland Bernal, 22.23; Noah Esquivel, 18.51; Nate Wood, 16.88
200 Dash: 3rd, Liland Modesto, 28.82; Esquivel, 40.56
400 Dash: 4th, Richard Colvin, 1:10.54
110 HH: 5th, Caden Roberts, 22.64
300 H: 5th, Roberts, 1:01.25
4×100 Relay: 5th, Casen Tito, Gavin Gonzales, Wood, Colvin, 59.90
4×200 Relay: 4th, Modesto, Gonzales, Tito, Wood, 2:06.92
4×400 Relay: 3rd, Modesto, Gonzales, Colvin, Roberts, 4:42.64
Long Jump: 6th, Roberts, 12’9-3/4”
Discus: 5th, Gonzales, 64’ 11”
High Jump: 1st, Modesto, 4’ 10”; 2nd, Roberts, 4’ 8”
Pole Vault: 3rd, Tito, 6’ 6”

RSS
Follow by Email